Pressiteade: Capital Milli rajatud Prisma supermarketid pälvisid keskkonnasäästlikkuse eest LEED sertifikaadid

Capital Milli rajatud kaubanduspindadel mullu oma uksed avanud Tiskre ja Maardu Prisma supermarketid pälvisid rangete keskkonnasäästlikkuse standardite täitmise eest LEED sertifikaadid. Tegemist on esimeste supermarketite tüüpi hoonetega Eestis, mis on sertifitseeritud.

„Capital Milli arendatud ärihoonetest Eestis on kuus hoonet praeguseks saanud LEED keskkonnasertifikaadi. Neist kaks LEED sertifikaati lisandus viimasel nädalal, et tunnustada keskkonnasäästliku ehitamise standardite järgimist ka uute kaubanduspindade rajamisel,“ ütles Capital Milli tegevjuht Kaarel Loigu.

Kaarel Loigu sõnul on jätkusuutlike lahendustega A-energiaklassi hoonetest kujunenud arendajale uus kohustuslik tase ning Capital Mill soovib roheliselt mõeldes sertifitseerimisnõuete osas igati sammu käia. Teisalt on LEED sertifikaat kvaliteedimärgiks, et leida hoonesse üürnikke või saada paremaid finantseerimise tingimusi.

LEED sertifitseerimisel saab hoone punkte erinevates kategooriates, kus üheks oluliseks näitajaks on hoone energiakasutus – kütmine, jahutus ning elektri tarbimine. Kaarel Loigu sõnul kasutavad Maardu ja Tiskre Prismad keskkonnasõbralikke külmaseadmeid. Seal kasutatakse looduslikku ning veeauruvaba külmainet, millel on osooni kahandav koefitsent ning mõju globaalsele soojenemisele väga madal. Efektiivsemaks energia kasutamiseks ja hoone kütmiseks taaskasutatakse ka sama jahutussüsteemi jääksoojust.

Prisma supermarketitel aitas sertifikaadini jõuda turvalisusele ja jätkusuutlikkusele panustav ettevõte Forus, mis oli kogu protsessis partnerina ning konsultandina juures. Foruse energiatõhususe osakonna juht Kairi Nõulik lausus, et hoone kütmiseks on kõige keskkonnasõbralikum kasutada fossiilkütuse asemel tõhusat kaugkütet või maasoojuspumpa, milles CO2 jalajälg on madalam. Näiteks Maardu Prisma asub tõhusas kaugkütte piirkonnas ning see tõi hoonele sertifitseerimisel lisapunkte.

Samuti märkis Kairi Nõulik, et ta peab Prismade valgustussüsteemi samuti üheks tõhusamaks, mis tänapäeval kaubandushoonetes näeb. Lisaks eeltoodud meetmetele paigaldati Tiskre Prisma katusele päikesepaneelid.

Maardus Keemikute tee 43 asuv Prisma avati 2022. aasta suvel. Investeeringu suuruseks oli ligemale 4,5 miljonit eurot. Maardu Prisma kõrvale rajati ka laadimispunkt elektriautodele. Tiskres Liiva tee 61 asuv Prisma avas uksed mullu sügisel. Selle keskuse rajamise koguinvesteeringuks oli ligi 4,5 miljonit eurot.

Capital Mill on 2008. aastal rajatud ettevõte, mis on keskendunud kinnisvarainvesteeringule Balti riikidesse ning tänane portfellimaht ulatub 500 miljoni euroni. Ettevõtte meeskond omab pikaaegset kogemust kinnisvaraarenduse valdkonnas. Capital Milli juhtimise all on arvukalt kõrgelt hinnatuid kinnisvara objekte Eestis, Lätis ja Leedus.

 

Prismade fotod: https://bit.ly/3RNAaRd

Lisainfo:

Kaarel Loigu

Capital Mill tegevjuht

kaarel.loigu@capmill.eu

+372 630 3700

 

VEEL UUDISEID

LOO OMA JÄRGMISE PROJEKTI STRATEEGIA

Broneeri aeg erakonsultatsiooniks