PRESSITEADE: Maakri tänavale kerkiva pilvelõhkuja Skyon alt leiti Põhjasõja-eelseid haruldasi esemeid

Capital Mill arendab Maakri tänavale pilvelõhkujat Skyon, mille tulevases asukohas viiakse praegu läbi arheoloogilisi väljakaevamisi. Paari nädala jooksul on leitud haruldasi münte, pandlaid ja sõrmuseid, aga ka kahurikuul ja ainulaadne ahjukahli tükk.

Aadressile Maakri 30 kerkiv Skyon asub kunagise Härjapea jõe vasakkaldal ning praeguse linnasüdame asemel oli seal kolm sajandit tagasi eeslinn. Pooleteist meetri sügavuselt, 17. sajandi kultuurikihist, leiti väljakaevamiste käigus majapõhi ning selle seest ja ümbert mitmeid ajalooliselt hindamatuid esemeid.

Väljakaevamisi läbiviiva Arheox OÜ juhi Rivo Bernotase sõnul on leitud kümneid münte, mis võib viidata sellele, et toona majas elanud inimesed peitsid oma varanduse näiteks ahju alla, ent osa väiksest aardest on mingil põhjusel maha jäänud. Hoone ise on kas purustatud või lammutatud.

„Iga leid on hindamatu väärtusega, sest lisab väikse killu Tallinna ajaloopuslesse,“ ütles Bernotas. „Huvitavamad leiud on olnud näiteks haruldane Tallinnas vermitud hõbeöör, kuldmündi kaaluviht, mille sarnast varem leitud pole, ning ahjukahli tükk, millist samuti Eestis seni esinenud pole. Eriline oli ka messingist noapea, mille ühel poolel püha neitsi Apollonia ja teisel apostel Toomas.“

Kõik leiud puhastatakse, viiakse määramisele ja säilitatakse Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogus, misjärel saavad ajaloolased leidudega seotud andmeid asuda sünteesima ning analüüsima. Tulevase äri- ja büroohoone Skyon krundil teostatakse väljakaevamisi, sest tegemist on muinsuskaitsealaga ning mullu tehtud eeluuringud näitasid, et pinnases on peidus 17. sajandisse ulatuv kultuurikiht.

„Maakri tänava piirkond, eelkõige omaaegse Härjapea jõe paremkallas, on tänu arvukatele uusehitistele üsna põhjalikult läbi uuritud, kuid iga väljakaevamine ja leid on eriline, sest avab järjekordse hämara laigu,“ lausus Bernotas. „Pinnas viitab, et Maakri tn 30 krundi ala on keskajal olnud liigniiske, kuid 17. sajandi jooksul on piirkond muutunud püsivalt elamiskõlbulikuks ning sellest perioodist pärinevad ka esimesed viited kinnistu hoonestusest.“

Capital Milli ehitusjuhi Silver Neemelo sõnul jälgib arendaja väljakaevamisi suure huviga, sest iga päevaga saab selgemaks, mis tulevase pilvelõhkuja kohal kunagi on olnud.

„Omanäolise välisilmega Skyon kerkib Tallinna südalinna ilmestama aastakümneteks, kuid nüüd on meil võimalik teada saada, milline oli elu siin sadu aastaid tagasi,“ märkis Neemelo. „Skyoni valmides soovime osa siit leitud esemeid oma fuajees eksponeerida, et ka hoones töötavad ja seda külastavad inimesed näeksid, mis siin kunagi on olnud.“

Aadressile Maakri 30 kerkiva 26-korruselise Skyoni kõrgus maapinnast saab olema 95 meetrit, mis teeb sellest piirkonna ühe kõrgema hoone. Skyoni arhitektuur jälgib Skandinaavia eeskujusid, ühendades südalinna suursugususe funktsionaalsuse ja mõistlikkusega.

Fotod väljakaevamistest leiab aadressilt https://bit.ly/2DUvVPD. Fotode autor on Urmas Kamdron.

Skyoni eripäraks on erikujulised, erineva suuruse ja paigutusega aknad, mis võimaldavad anda efektse tulemuse, kuid samas tagada energiatõhususe. Leedvalgusribad fassaadielementide vahel teevad hoone silmapaistvaks ka pimedal ajal. Büroohoone esinduslik fuajee on 11,5 meetrit kõrge. Maja üüripind on kokku 8200 m2. Hoone suurimate, 2.-4. korruse, üüripind kokku on 1813 m2 ning need sobivad enim suurematele ettevõtetele. Alates 5. korrusest võtab hoone torni kuju, mille tüüpkorruse üüripind algab suurusest 302 m2.

Skyon ehitatakse keskkonnasäästlikkust tõestava sertifikaadi LEED Gold kõrgete nõuete järgi. Vaatamata sellele, et väikseimate büroode suurused algavad 34 ruutmeetrist, on ka sellistes büroodes olemas kõik mugavuseks ja funktsionaalsuseks vajalik: ruum 4 töökohale ja 4 inimesele nõupidamiseks, tualett ning võimalik on lisada kompaktne kööginurk valamu ja külmkapiga. Maa-alustel korrustel asuvad parkimiskohad ning ruumid jalgratastele, tualetid ja dušid.

Eskiispildid ja fotod kevadel toimunud esitlussündmustest on leitavad Dropboxi aadressil https://bit.ly/2I31yrc. Esitlussündmuste autor on Kalev Lilleorg, eskiisid loonud KOKO arhitektid ja 3D-renderdused White Mammoth. Arenduse koduleht asub aadressil www.skyon.eu.

Capital Mill OÜ asutati 2008. aasta alguses eesmärgiga korraldada investeeringuid Balti riikides asuvatesse ärihoonetesse ning suurendada nende väärtust kvaliteetse kinnisvarajuhtimise abil. Ettevõtte asutajateks ning partneriteks on pikaajalise kinnisvara- ja panganduskogemusega meeskond. Capital Milli juhtimise all on arvukalt kõrgelt hinnatuid ärihooneid Eestis, Lätis ja Leedus.

VEEL UUDISEID

LOO OMA JÄRGMISE PROJEKTI STRATEEGIA

Broneeri aeg erakonsultatsiooniks